IX
Dobrý den.
Sice nejsem místní rodák, ale své místo ve varnsdorfském panteonu si nepochybně zasloužím. Rodiče mě přivedli na svět v židovském ghettu východočeského městečka Nový Bydžov v roce 1861. Později se mi rodinné kontakty z rodného města hodily i v podnikání.
Měl jsem šťastné dětství, i když jsem se kvůli tatínkově práci musel přestěhovat do Varnsdorfu. Můj otec Jákob podnikal v barvení látek a prodeji střižního zboží. V roce 1866 se mu naskytla nabídka, která se neodmítá, převzít ve Varnsdorfu zavedený obchod s látkami.
Mé úctě a obdivu se těšil také strýc Adalbert z Vrchlabí, který byl lékařem. Jít v jeho stopách, byl můj veliký sen. Naplnil se jen zčásti. Bohužel nám brzy skonala maminka. Osudově to narušilo celý náš život. Studium na vzdáleném gymnáziu nepřipadalo v úvahu. Musel jsem nastoupit do místní tkalcovské školy a hned po ní pomáhat tatínkovi v podniku. Práce mě bavila. Obchod prosperoval. Brzy se mi podařilo osamostatnit se. S pomocí dobrého přítele Johanna Knispela jsme založili vlastní firmu. Jenom ta životospráva. Uf. Doutníky, alkohol a tučná jídla. Probdělé noci s obchodními partnery. Tělo i mysl vydrží hodně, ale jistě ne vše. Krátce po třicítce jsem vážně onemocněl. Lékaři si s nemocí nevěděli rady. Po dlouhém hledání mě oslovila kniha přírodního léčitele Louise Kuhneho z Lipska. Dle jeho vzoru jsem se vrhl na vegetariánství a pohyb na čerstvém vzduchu. Okamžitě jsem skoncoval s alkoholem i tabákem. S přáteli jsme založili Spolek pro přírodní léčitelství. Naším velikým snem bylo vybudoval ve Varnsdorfu sluneční lázně. Neměli jsme ale podporu naší ctěné radnice.
Vydával jsem také časopis se zaměřením na přírodní léčitelství a vegetariánství. Reformblatt vycházel v úctyhodných tisícových nákladech. Bylo nás už tehdy hodně. Až konečně přišel rok 1906. V šestém okrese jsem koupil pozemek a na něm založil zahrádkářskou kolonii. K té brzy přibyla i plovárna s dětským brouzdalištěm a hřiště pro prací utrmácené spoluobčany. Snad to nezní příliš pyšně, ale naší malou oázu jsme pojmenovali „Sluneční osada zdraví“. Můj dobrý přítel David Zimmer tady u nás ve Varnsdorfu provozoval dokonce vegetariánskou restauraci. Jmenovala se Reform-Speisehaus a bývala v ulici, která se dnes jmenuje, tuším, Klostrmannova. Jezdil za námi i ten pražský spisovatel. Možná ho znáte. Jmenoval se Franz Kafka.
Svou rodinu jsem miloval. S první ženou Agnes jsme přivedli na svět čtyři dcerušky a syna. Má životní pouť skončila v roce, kdy vypukla nejstrašnější válka v lidských dějinách. Prosil jsem Boha, ať ochrání mou rodinu.
Poznali jste mě?
a) Moritz Schnitzer
b) August Jungmichl
c) Ignaz Klein