V

Dobrý den.
U Podbořan leží malá víska, jmenuje se Pšov, a v ní jsem se L.P. 1790 narodil.
Studoval jsem filosofii a teologii, ale chtěl jsem být malířem, a tak po dvou letech jsem přešel na malířskou akademii. Znáte malíře Františka Tkadlíka? To byl můj spolužák a musím se pochlubit, že spolu s ním jsme patřili k nejnadanějším žákům profesora Josefa Berglera. František mě seznámil s vám jistě známým malířem z Chrastavy – Josefem Führichem.
Když jsem studia ukončil, přestěhoval jsem se do Varnsdorfu. Pracoval jsem zde jako učitel kreslení a přivydělával si malbou portrétů významných varnsdorfských podnikatelů – například Josefa Stolleho nebo Augusta F. Jungmichela - a také opravou kostelních obrazů.
Právě s dcerou Josefa Stolleho, krásnou Elisabeth, jsem se v roce 1819 oženil. Žili jsme spolu v domě mého tchána a portrétoval jsem členy mé nové rodiny. Maloval jsem i další obrazy, pro místní kostel to byl Boží hrob a také velký obraz Nejsvětější trojice. Víte, že jsem autorem první varnsdorfské veduty? Hádanka – kde se veduta nachází? :-) Uprostřed kruhového panoramatického pohledu z Luže. Je na ní nakreslena rychta a kostel svatých Petra a Pavla.
V roce 1829 vypukl ve městě rozsáhlý požár a náš byt vyhořel. Bylo to děsivé. Shořelo i mnoho mých obrazů. Krátce na to jsme se přestěhovali do Litoměřic, kde jsem pracoval na zakázkách pro tamější kostely. A co je mojí velkou pýchou? Restaurování obrazu od slavného německého malíře Albrechta Dürera – Růžencová slavnost.

Víte, jaké je mé jméno?
a) Harry Bartel
b) Johann Gruß
c) Johann Vincenc Reim