III

Dobrý den.
Nejsem sice varnsdorfský rodák, ale dlouho jsem zde žil a pracoval a tak věřím, že mě snadno poznáte, i když se Vám zpočátku budu představovat v hádankách.
Když v roce 1890 město Varnsdorf hledalo vedoucího jednoho svého úřadu, neváhal jsem, byť mi bylo pouhých 26 roků a přihlásil se. Vzali mě, hned jsem se přestěhoval a s chutí a vervou se pustil do práce.
Školy jsou v těchto dnech zavřené, ale až znovu žáci usednou do lavic ve školách v ulici Východní, Karlova či v gymnáziu, vězte, že tyto byly postaveny podle mých plánů. Do výčtu škol ještě přidám tu v Seifertově ulici nebo i ve Cvikově.
Chodíte na procházky kolem Mandavy? Těší mě, že hráze se stále opravují. Na ty první stavby hrází jsem dohlížel už v letech 1904 – 1911.
Kostel v Karlově ulici určitě znáte dobře. Na dostavbu věže jsme tehdy neměli peníze … a koukám, že se ještě nenašly. Není to jediný kostel postavený z mého pera, další stojí v Rybništi, v Českých Budějicích na Lineckém náměstí, v Plzni s kláštěrem dominikánů, v Rotavě a je jich ještě mnoho dalších.
Teď mi trochu ukápla slza nad mojí velkou pýchou z roku 1899. Dalo to práci než jsem to vymyslel, ale nic netrvá stále. Tak i má vzorová jatka odcházejí do lovišť věčných. Proč vzorová? Protože podle nich bylo postaveno mnoho dalších jatek nebo přistaveno chladírenské zařízení. Například v Kraslicích, České Lípě, Neugersdorfu, Jablonci nad Nisou ...
Zato s Hrádkem, s tím jste mě velice potěšili. Stále stojí a stále je krásný. Vyhrál i první místo v celostátní soutěži Fasáda roku 2005. Blahopřeji.
Až půjdete Masarykovou ulicí na úřad, hned vedle něj stojí hezká vila. Ta je taky ode mě. Samozřejmě, že jsem postavil vilu i pro svoji rodinu. Dodnes stojí v Seifertově ulici.
Kdo tedy jsem?

Ano, uhádli jste, jsem architekt. A víte, jaké je moje jméno?
a) Wilhelm Czech
b) Johann Eduard Mildner
c) Anton Möller