Miroslav Hejný - Portréty

místo

Hrádek

trvá do

Soubor několika desítek portrétů známého varnsdorfského malíře Miroslava Hejného si můžete na Hrádku prohlédnout až do konce roku 2018. Milovník realistické kresby a malby na výstavě představuje průřez celoživotním dílem.

Miroslav Hejný se narodil 20. ledna 1953 ve Varnsdorfu, kde žije a působí dodnes. Oba jeho rodiče pracovali v dělnických profesích, on sám chtěl malovat obrázky a tak se nakonec vyučil malířem-natěračem. Po vyučení pracoval několik let ve varnsdorfském podniku bytového hospodářství, v 80. letech vystřídal několik zaměstnání, například jako dělník v cihelně nebo řidič vysokozdvižného vozíku ve skladu. Nedlouho po sametové revoluci se osamostatnil a od té doby je nepřetržitě činný ve svém oboru.

Maluje od svých 12 let a přiklání se k realismu, který se také stal jeho malířským stylem. Mezi jeho oblíbené techniky patří olej, akvarel, tempera, tužka, křída i uhel. Tematicky se zabývá portréty, zátiším, krajinou a kopiemi slavných děl určených ke studiu malířských technik.

Rozsah jeho činnosti je však daleko širší, restauruje nábytek a obrazy, provádí návrhy a realizace restaurování drobných sakrálních památek ve Šluknovském výběžku a nástěnných maleb. Vyřezává ze dřeva i ze sádry.

Vystavuje od roku 1975 a to jak samostatně (Varnsdorf, kino Panorama, Městské divadlo, Základní umělecká škola), tak i společně s ostatními varnsdorfskými výtvarníky.